Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Volnočasové aktivity > Společenské akce > Akce 2022

Akce 2022

LEDEN

 • Začátek roku nám odstartovali Tři králové. Přišli 6. ledna, navštívili a provoněli kadidlem všechny pokoje a nadepsali požehnání na „futra“. Další týden se opět v domově začalo drát peří. Scházeli jsme se na společenské místnosti 1A. V úterý 18. ledna jsme oslavovali na U3V narozeniny prosincových, lednových a únorových oslavenců. Oslavu nám zpříjemnila Zdenička Mašková, která nám zahrála na ukulele třeba Děti z Pýria nebo hit Léta letí. V úterý 25. ledna proběhla další muzikoterapie a zároveň promítání komedie Hostinec U kamenného stolu. Během měsíce se také cvičilo, tvořilo v keramice nebo jsme kuchtili dobroty, jako jsou bramboráčky.

ÚNOR

 • Únorový měsíc u nás proběhl v poklidu, bohužel návštěvy stále povoleny nemáme, ale společně všichni doufáme, že již brzy se uvidíte se svými blízkými a rodinami. Ve středu 2. února jsme si promítali film „Tři kroky od těla.“ Připomeňme si tvoření z naší dílny za uplynulý měsíc. Společně s Vámi jsme a Vaší pílí vytvářeli ptáčky z vlny 7. února. A ovečky z vaty 9. února. Všem se Vám moc dařilo a byli jste šikovní.

BŘEZEN

 • V úterý 1. března jsme na Pomněnce tvořili jarní dekoraci v podobě květinových vodopádů. Další den jsme vyráběli okrasná srdce z přírodních materiálů. Mezinárodní den žen je už pár let takovou domovní tradicí. Kdy jindy připomenout ženám, babičkám, maminkám a vůbec každé ženské, kterou známe, že je výjimečnější, než si dokáže představit. Dopoledne jsme tedy oslavovali ženy. Podávala se káva a zákusek. Ženám muži recitovali básničky a rozdávali karafiáty. Nakonec jsme si i zazpívali a komu ještě plně sloužila kolena, šel při Břeclavské kasárně dokola. Uprostřed týdne ve středu jsme na společenské místnosti 1A motali z klubek bavlny bambulky na bříška a očička králíčků a kuřátek, v čemž jsme pokračovali i následující týden v úterý 15. a ve středu 16. března. V pátek 18. března oslavil pan Žák své narozeniny. Další týden začal prvním jarním dnem a to pondělím 21. března. Tento den jsme vytvářeli peříčkové věnečky. Den poté jsme trávili v keramické dílně a to výrobou keramických mís. Následující úterý 29. března jsme si odběhli na univerzitu U3V, kde jsme si promítli českou komedii „ Ohnivé ženy“ a kdo neměl chuť, mohl dokončovat květy leknínů v keramické dílně. Předposlední březnový den jsme zahájili sezónu první návštěvou místní hospůdky. Všichni kdo šli, byli spokojeni. Poslední den tohoto měsíce jsme završili seznámením se s novou technikou zvanou „quillling“, se kterou nás seznámila Květa Hořínková. Quillling je technika, která využívá proužků papíru. Ty se stáčí, tvarují a lepí do různých obrazců a tvarů.

DUBEN

 • 4. dubna jsme u nás měli hned dvě akce. Dopoledne trénink paměti a odpoledne stravovací schůzi. Na stravovací schůzi se mohli všichni přítomní vyjádřit k pokrmům podávaných v naší jídelně. A na tréninku paměti jste si mohli zkusit luštění rébusů, hledání rozdílů, vymalovávání dle zadání apod. Účast byla hojná. Zároveň i v tento den začala jarní výstava v Jupiter Clubu. Po celou tuto dobu a to od 4. - 6. dubna se na ní vystavovali výrobky vyrobené přímo našimi klienty. 6. dubna jsme byli v keramice a vytvářeli kvetoucí stromy. 7. dubna jsme pracovali s technikou zvanou „Quilling“ ve 3. patře na oddělení Pomněnka. Jde o techniku, která využívá skládání a kroucení proužků papírů, kde výsledný efekt může být prakticky cokoliv ( zvířátko, květina,…) 11. dubna se konala na U3V Canisterapie a to se dvěma krásnými labradory. Zájem o Canisterapii byl ohromný a spokojených tváří bylo víc než dost. 12. dubna jsme tady měli Čokoládový den, kde jste mohli nejen ochutnat, ale také si zakoupit nějakou tu mlsku. Šlo o výběr pravé belgické čokolády, spojené buď se sušeným ovocem, nebo krémy. 13. dubna začali s přípravou na příchod Velikonoc. Pletli jsme pomlázky a barvili kraslice. Zájem mužů o upletení pomlázky byl obrovský. Za to ženy více zajímalo barvení vajec voskem. 20. dubna jsme pořádali společné pečení lineckého cukroví s VÚVM.

KVĚTEN

 • Přestože květnové počasí bylo krásné a sluníčko nám dopřávalo teplo, první květnová akce se konala v pondělí 2. května uvnitř a byla to dopolední skupinová canisterapie se zlatými retrívry. Další den v úterý se začala v domově měnit velikonoční výzdoba na jarní a také jsme začali zahradničit a chystat záhonky pro rostlinky. Ve čtvrtek 5. května se konala první květnová přednáška na Univerzitě třetího věku. Téma bylo: Anna Boleyn a Francie, přednášejícím byl pan Milan Kameník. Také se šlo do parku za domovem na procházku. V pondělí 9. května se na zahrádce pořádalo menší posezení, kde se debatovalo o novinkách ve světě i v domově. Středa 11. května patřila výpravě do místní hospůdky, kam nás přišla navštívit Kristýnka Pokorná s dětmi. Další týden hned v pondělí 16. května se na zahrádce pořádala první letošní venkovní skupinová canisterapie. Ve čtvrtek 19. května se na Univerzitě třetího věku konala přednáška pana Kameníka na téma: Anna Boleyn čarodějnice?. Následující pondělí se opět zahradničilo. Vozila a nosila se hlína, sázely cibulky jiřin a mečíků, zalévaly květiny a objevily se i první jahůdky u jezírka. V úterý 24. května se v místnosti U3V odehrála divadelní přednáška Senior bez nehod, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých a užitečných informací, které se týkají bezpečnosti v dopravě. Ve čtvrtek 26. května se v rámci U3V přednášelo na téma: Sarajevo 2. Také jsme stihli pár zastávek na zahrádce a přivoněli jsme si k živým konvalinkám. Následující pondělí 30. května se na zahrádce konala skupinová canisterapie a poslední den v měsíci patřil přesazování květináčů a sázení okrasných rostlin do truhlíků.

ČERVEN

 • Červen nám dopřával to pravé letní počasí a my jsme si ho plnými doušky užívali. Chodili jsme na zahrádku, do parku a na procházky po okolí. Ve čtvrtek 2. června probíhala výuka na U3V s názvem Sarajevo. Další týden v pondělí jsme si zacvičili s míči na společenské místnosti 1 A a potom jsme trénovali paměť. V úterý 7. června dopoledne jsme si zkusili vytvořit origami jahod a také jsme oslavili den čokoládové zmrzliny. Odpoledne k nám zavítal pan Jiří Helán s báječným hudebním vystoupením. No však si sami vzpomeňte, jak jsme to při Sladkém mámení roztočili. Ve středu 8. června jsme navštívili místní hospůdku. Následující pondělí 13. června proběhla skupinová canisterapie. V úterý 14. jsme si zacvičili a pořádně zaposilovali. Ve středu 15. června nás na zahradu přišly navštívit děti z Mateřské školy Oslavická a namalovaly nám obrázky na zahradní dlažbu. Ve čtvrtek 16. června proběhla poslední sezónní výuka na U3V s názvem Vídeň Korneuburg. Tím jsme konečně po více než 2 letech oficiálně dokončili rozjetý semestr z roku 2020. Výuka bude pokračovat v září novým semestrem. Další pondělí 20. června nás přišla navštívit děvčata z VúVM. Společně jsme se přesunuli do parku, kde jsme si zacvičili a také zazpívali s kytarou lidovky. V úterý 21. června jsme na oplátku zavítali do Mateřské školy Oslavická, kde jsme si povídali a naučili se hrát spoustu nových her. Ve středu 22. června jsme navštívili hospůdku stejně jako další středu 29. června a poslední červnový den jsme poseděli na zahrádce.

ČERVENEC

 • V pondělí 11. července k nám zavítala návštěva z Jezdeckého klubu Nové Vsi u Třebíče. A to dva poníci Lexík a Puňťa. Zatímco Puňťa bavil obyvatele v terapeutické zahrádce, Lexík obcházel ostatní po pokojích, dokonce s přehledem zvládnul vyjet výtahem do vyšších pater. Puňťa si uměl stoupnout na zadní a ještě nám zamával při odchodu. Lexík zase rozdával polibky na počkání. Byly to šikovní, moc hodní a poslušní parťáci. Další den v úterý 12. července jsme na zahradě oštípali rajčátka a zároveň na U3V proběhla muzikoterapie. Posbírali jsme nástroje ze všech koutů domova a koncert mohl začít. Nechyběla kytara, klávesy, triang, tamburína, rumbakoule, rolničky ani dřívka. Další, kdo mohl, tleskal, zpíval a broukal oblíbené písně. Odpoledne se nám prostor proměnil na bleší trh, který trval až do pondělí 18. července. Ve středu 13. jsme vyrazili do hospůdky. Čtvrtek 14. a pátek 15. července patřil zahrádce. Hráli jsme na kytaru, zpívali lidovky, hráli kvízy, užívali si teplo a stín a také jsme se hodně nasmáli při hře, kdy jsme vymýšleli slova začínající a končící na určité písmeno. Další týden v úterý 19. července nás navštívil kouzelník Nikolas Kara, který za námi přijel z Karviné. Hledali jsme bankovky v pečivu, hádali barvy prasklých balónků nebo jsme se snažili pomocí telepatie uhádnout kartu. Ve středu 20. jsme navštívili hospůdku. Další den ve čtvrtek 21. července jsme si parný letní let osladili čokoládou. Na U3V probíhala ochutnávka a prodej výběru belgických čokolád a kakaových lanýžů. Po zbytek měsíce července jsme si lebedili na zahrádce nebo na terasách a užívali si pravého letního počasí, hráli jsme kvízy, deskové hry a četli si o světových kuriozitách. Přírůstek do Galerie stoletých Do 25. července žilo v domově od 1984 celkem devět obyvatel, kteří dosáhli a přesáhli věku sto let. A právě na 26. července 2022 se stala desátou oslavenkyní tohoto jubilea paní Marta Javůrková. Ze srdcí všech pracovníků i dalších obyvatel domova společně přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí a Božího požehnání do dalších let. Klientce také osobně poblahopřál ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení Žďáru nad Sázavou pan Mgr. Miroslav Lučka.

SRPEN

 • V pondělí 1. srpna jsme usedli na společenské místnosti a začali plánovat letošní dožínky. A to ve velkém stylu. Připravili jsme dekorační vázičky obilí, upletli věnce a napekli koláče na další den. Úterý 2. srpna patřilo samotným dožínkám. Téměř celé dopoledne se tančilo, zpívalo, juchalo a smálo. Bylo to jako v pohádce. Den nám zpříjemnila skupina Veseláci - dechová hudba z Nového Veselí. Třetího srpna jsme odpočívali na zahrádce a ještě vstřebávali dožínkové veselí. Další týden v domově platil zákaz návštěv a to až do konce srpna. Volný čas, a že ho bylo, jsme trávili na sluníčku, ale pěkně ve stínu, taky ve společenských místnostech a na terasách. Tam jsme si povídali, trénovali jemnou motoriku, četli příběhy z časopisů, připravovali bramboráky, zpívali a vyráběli výzdobu, která nám na podzim zkrášlí prostory domova.

ZÁŘÍ

 • Září nám začalo ve čtvrtek, kdy jsme si v prostorách U3V zasoutěžili. Zkoušeli jsme hádat podle promítaných fotografií známé české tváře showbyznysu a vzpomněli jsme i na jejich významné role či hity. Středa 7. září patřila cvičení. Bylo krásné teplo, tak jsme se protáhli na zahrádce pod pergolou. Ve čtvrtek 8. září nám odstartoval další (již devátý) semestr Univerzity třetího věku. Pokračujeme dále v Naukách o planetě Zemi a téma letošní první přednášky bylo: Vídeň a Turci. Další týden hned v pondělí dopoledne jsme se na společenské místnosti 1A, kde jsme zpracovali mátu a pili z ní vylouhovaný čaj. V úterý 13. září se Pomněnka slunila na terase a trénovala paměť a zároveň 2. patro peklo štrůdl a dělalo kompot. 14. září se podařilo zpracovat všechen zbytek bylinek a nyní máme zásobu na celou zimu. Zároveň na Pomněnce se tvořila podzimní výzdoba, kterou můžete při návštěvách spatřit. O týden později nás čekal čtvrtek mnohem krušnější. Dopoledne jsme vyrazili na okružní jízdu po Velkém Meziříčí. Z domova jsme odjížděli kolem deváté. První zastávkou se stalo vlakové nádraží, kde jsme si stručně pověděli zážitky těch našich obyvatel, kteří na dráze pracovali. Pokračovali jsme směrem k bývalé Traktorce, Ostrůvku, katovně a Nového Svitu. Shlédli jsme na soutok řek, vzhlédli k soše Jana Nepomuckého a pokračovali pěkně po nábřeží dále. Minuli jsme fotbalové hřiště a stoupali ke Karlovu. Cestou jsme si pověděli legendy o mlynářově dceři, místním mravokárci nebo migraci formanů. Projeli jsme průmyslovou zónu a zavítali k rozhledně. Sjeli jsme k Novosadům, projeli Židárnou, ukázali si Wachtlovu restauraci a všechny synagogy, takže pokud jsme někoho zdrželi, vězte, že jen pro parádní zážitek z cesty. A na obzoru už byl zámek s dálničním mostem. Vjeli jsme na náměstí a zavzpomínali na to, kolik krás tohle město má. Radnice, Pavelkův hotel, kupcův dům, kostel sv. Mikuláše, Floriánova kašna, Zlatý lev, Obecník a ty krásné lípy uprostřed. Poslední část vyjížďky jsme viděli školu Světlou a Husův dům a taky Výchovný ústav, odkud za námi děvčata přicházejí. Objeli jsme si Hliniště a poté jsme nabrali směr k domovu. Při výjezdu trošku zapršelo, ale to vůbec nevadilo, zážitek za pár kapiček stál. Odpoledne se v našem parku ve spolupráci s pečovatelským domem, konal koncert Jiřího Helána s kapelou, kam dorazil i starosta Alexandros Kaminaras. Počasí bylo stále deštivé, ale nebylo chladné, takže i odpoledne se parádně vydařilo. Ve středu 21. září jsme navštívili hospůdku, a kdo chtěl zůstat v domově, mohl si zkusit vymalovat mandalu. Další den ve čtvrtek 22. září se konala výuka na Univerzitě třetího věku, tentokráte bylo téma: Vídeň: Walther von der Vogelweide. V pátek 23. září se domově mohlo volit prostřednictvím přenosné volební urny. Volil ten, kdo má v domově trvalé bydliště. V pondělí 26. září jsme na společenské místnosti 2B, smažili bramboráky. Česnekem vonělo celé patro i přízemí, až se sliny sbíhaly. Čtvrtek 29. září byl Světový den srdce. Srdíčko máme každý jen jedno, a proto bychom o ně měli pečovat. Na společenské místnosti 1A jsme si tedy vyrobili do zásoby srdíčka z papíru a ozdobili s nimi pokoje i společenské prostory, aby naše srdce mělo vždy další po ruce.

ŘÍJEN

 • Akční říjen jsme začali hned dnem otevřených dveří. V pondělí 3. října k nám přišla děvčata z Výchovného ústavu ve Velkém Meziříčí. Zůstali jsme pěkně v teple a zasoutěžili si při kvízu známých tváří a číselném bingu. Další čtvrtek pokračovala výuka na Univerzitě třetího věku. Přednáška byla na téma: Vídeň a Evžen Savojský. Následující úterý jsme se pustili do přesazování a zazimování muškátů, aby nám vydrželi na příští rok. Nadcházející den ve středu 12. října jsme zašli do místní hospůdky na horkou čokoládu. Čtvrtek 13. října probíhal na U3V prodej pletených svetrů a halenek. V nabídce byly i zimní kabáty nebo třeba rifle. Další týden v pondělí 17. října proběhlo tradiční setkání obyvatel s vedením, kde byly představeny nové tváře z vedení domova. Následovala pravidelná schůze ke stravování. Další čtvrtek proběhla přednáška na U3V pod názvem: Turínské plátno. Poslední říjnový den jsme sice neslavili Halloween, ale počasí nám dopřálo vyjít ven na procházku. Šli jsme ke křížku a zasázeli živé kytičky. Během října se začala měnit také výzdoba na podzimní. Objevili se nám tu například šiškoví ježečci nebo papíroví draci.

LISTOPAD

 • Nový měsíc nám začal v úterý, kdy jsme si vykouzlili úsměv na tváři čokoládou a belgickými pralinkami. V dopoledních hodinách jsme také stihli nabarvit makovice, vytvořit z nich kytice a uplést věnce z větviček. Druhý listopad jsme věnovali Památce zesnulých. V domovní kapli jsme se za své ztracené blízké pomodlili. Čtvrtek 3. listopadu se konala jediná listopadová přednáška na U3V, tentokrát s tématem Lurdy a Bernadette Soubirous. Ve středu 16. listopadu jsme začali trénovat koledy, stihl se upéct dort a v podvečerních hodinách nám jeden z klientů zahrál na harmoniku. V pondělí 21. listopadu se na U3V konala skupinová canisterapie. Ve středu 23. listopadu se chodbami linula vůně perníčků a na Pomněnce se počaly přípravy vánočních dekorací. Další týden začal v pondělí 28. prosince, kdy se uskutečnilo 1. adventní setkání. Oficiálně jsme zapálili první svíci, připomněli si nejen význam každé z nich, ale i význam adventního času. Shrnuli jsme i základní symboly Vánoc jako je jmelí, stromeček nebo samotné zvyky a tradice. Posledního listopadu ve středu 30. se vychladlé perníčky začali zdobit, zatímco na univerzitě probíhal prodej ponožek a na Pomněnce jsme pokračovali v přípravě dekorací.

PROSINEC

 • Poslední měsíc v roce začal ve čtvrtek prvního, kdy na Univerzitě třetího věku, probíhala přednáška na téma: Dějiny Íránu. Kdo nezašel na výuku, barvil na společenské místnosti stromečky, kterými jsme si vyzdobili pokoje. V pondělí 5. prosince proběhlo 2. adventní setkání, kde jsme si vysvětlili význam 2. adventní svíce – MÍRU. Pokračovalo se trénováním koled a objasnili jsme si význam barborek a symboliku jmelí. K večeru k nám ještě zavítala děvčata z Výchovného ústavu, aby se nám ukázala, jak jim to slušelo jako čerticím a andělům. Další den v úterý chodil naším domovem Mikuláš společně s andělem a dvěma čertíky. Říká se, že Mikuláš byl spravedlivý a chránil neprávem obviněné. S andělem a čertem chodí po světě, aby nám, lidem ukázal, že každý máme možnost zvolit si cestu. A proto čertíci, co přišli k nám, neměli žádnou práci. V domově totiž všichni znají správnou cestu. Další den, 7. prosince ve středu jsme vlastně pomáhali rybářům. Přivedli jsme na svět spoustu krásně zbarvených papírových kapříků. Ve čtvrtek 8. prosince jsme stříhali zvonečky a andílky. Také jsme na ně nalepili třpytky, aby se nám krásně leskli. Další týden v pondělí 12. 12. proběhlo 3. adventní posezení. Opět k nám zavítala děvčata z Výchovného ústavu a upekla pro nás linecké cukroví. Ve středu 14. prosince se dopoledne konal vánoční koncert s kapelou Zahrajem a odpoledne nám zpříjemnil dobrovolník Vladimír Benda, který za své kytary vykouzlil krásně příjemnou vánoční atmosféru. Ve čtvrtek 15. prosince se konala tento kalendářní rok poslední výuka na U3V. Přednáška byla pod názvem: Chomejní a ženy. Od pátku 16. do středy 21. prosince se v prostorách U3V konal bleší trh. Další pondělí 19. prosince patřilo čtvrtému adventnímu posezení, kdy nám paní ředitelka přišla zahrát na kytaru své oblíbené písničky a koledy. V úterý 20. prosince nás navštívila Základní umělecká škola Velké Meziříčí, která pro nás uspořádala koncert. Slyšeli jsme housle a flétnu nebo třeba i trubku. Ve středu 21. prosince nás navštívily děti ze školky Oslavická a předvedly nám pásmo plné příběhů, písní a tance. V pátek 23. prosince dopoledne jsme na společenské místnosti 1A punčovali, a dokonce nás navštívil pan děkan Jiří Kaňa a popřál nám požehnané svátky. Odpoledne k nám zavítal pan Petr Zejda s rodinou. Krásně nám zazpívali a zahráli na kytary nejen koledy, ale také zahráli na přání našim obyvatelům.