Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Volnočasové aktivity > Společenské akce > Akce 2021

Akce 2021

LEDEN

 • Přechod do nového roku jsme společně překonali ve zdraví a pokoji bez komplikací. Pomohla nám velká spousta lidí fyzickou i psychickou silou. Naučili jsme se více si vážit drobností a usměvavých chvil. Ať to byl plný talíř z kuchyně, přáníčka od dětí, ruce dobrovolníků nebo podpůrné slovo rodiny. Návštěvy fungovali omezeně, probíhala canisterapie, kávové dýchánky, tréninky paměti, cvičení a rehabilitace, malými krůčky se postupně posiloval život domova.

ÚNOR

 • V pondělí 22. února k nám zavítal pan Pavel Mitrenga s jeho čtvrtletní dodávkou čokolád všech druhů a příchutí. Čokolády jsme mohli ochutnat a nakoupit přímo na místě. Díky tomu vypadal prostor naší Univerzity třetího věku jako tržiště. Během měsíce k nám pravidelně v úterky chodil pan Trojan v rámci canisterapie a individuálně jsme zapojily i naše dobrovolnice, které nám zabraňovaly klesat na mysli.

BŘEZEN

 • V pondělí 8. března v dopoledních hodinách jsme se sešli na U3V, kde probíhala skupinová canisterapie. Přišla za námi naše dobrovolnice a vzala s sebou dvě své mazlivé fenky zlatých retrívrů. Ve středu 10. března jsme si na Pomněnkové kavárně s naší další dobrovolnicí připomněli nejpopulárnější české zpěváky a zpěvačky. Podívali jsme se na videa a zazpívali si naše oblíbené lidovky. Další týdny pondělní dopoledne 15. a 29. března jsme opět pro velký úspěch zopakovali námi tak oblíbenou canisterapii. Středa 24. března patřila opět hudbě. Přišli k nám tři studenti místního gymnázia a zahráli na kytaru ty nejoblíbenější české lidové písně, které jsme mohli zpívat s nimi.

DUBEN

 • Pondělí 12. dubna proběhla na U3V naše další společná canisterapie s dobrovolnicí paní Vlachovou a jejími fenkami Bessy a Denny. V pondělí 19. dubna se opět konala společná canisterapie. Ve středu 21. dubna nás přišla navštívit naše další dobrovolnice Patra Kašová, která s námi na Pomněnce posilu sílu mysli a to všemi možnými způsoby. K příjemnému kafíčku jsme hmatem poznávaly předměty z každodenního života. Na další pondělní canisterapii jsme se přesunuli na společenskou místnost. Hodiny pejsků jsme rozšířili o zpívání. Ve čtvrtek 29. dubna jsme usedli na U3V při setkání obyvatel s vedením domova. Částí schůze bylo i téma stravování, kdy zúčastnění mohli vznášet přání, připomínky a požadavky na stravovací úsek.

KVĚTEN

 • V pondělí 3. května oslavila paní Jiřina Bohdalová životní jubileum 90 let. Na její počest jsme si na Univerzitě třetího věku promítli film Jedna kočka za druhou, ve kterém hraje hlavní roli. 4. května jsme se ocitli v keramické dílně, kde jsme vyráběli naše slavné výrobky. Čtvrtek 6. května dopoledne proběhl zahradnický kroužek, kde jsme poznávali pučící větve stromů a keřů, vyráběli kopřivový louhovaný čaj a dali si špěnátový zákusek s malinami. Čtvrteční dopoledne 20. května jsme znovu usedli na zahradnickém kroužku a věnovali se jarnímu daru přírody. Šeříku. Vyráběl se šeříkový cukr a šeříkový sirup z otrhaných květu a také jsme se naučili spoustu nových informací o tomto keři. V pondělí 24. května se konala jedna z dalších canistrapií s fenkami Bessy a Denny, kde jsme se dozvěděli, že Denny bude maminkou.

ČERVEN

 • V červnu jsme díky krásnému počasí mohli většinu volného času strávit v terapeutické zahrádce. V úterý 1. června jsme si na čerstvém vzduchu pročítali knížku, která popisuje význam a původ jmen přítomných obyvatel. Druhý den ve středu 2. června jsme na zahrádce trénovali paměť. Zavzpomínali jsme na staré dobré časy v podobě filmů, filmových dvojic, pořekadel, pranostik a lidových tradic. Čtvrtek 3. června se konal další zahradnický kroužek, na kterém jsme si nechali zkrášlit vchod ze zahrádky do domova, osázeli jsme truhlíky a pojmenovávali sázené květiny. V pondělí 7. června probíhala další skupinová canisterapie. Tentokrát to byly fenky Bessy a Rorry (rasa maltézský psík), která nám vystřídala Denny, než porodí štěňátka. Další den v úterý jsme poseděli u šťávy a debatovali. Zalili jsme záhonky a keře. Vyhlíželi jsme práce na stavbě bytovky naproti. Ve středu 9. června se konal květinový den. Přišla k nám na návštěvu děvčata z výchovného ústavu a předala každému na zahradě květinu. Ze začátku nám trošku váznul program, ale to jsme v okamžiku vyřešili zpěvem lidovek. Po zpívání děvčata ještě obcházela pokoje těch, kteří nemohli přijít. Den poté jsme na nově posečené trávě poprvé tento rok měli možnost si zahrát petang. Situaci jsme plně využili k tréninku na slibovaný turnaj. Následující týden v úterý 15. června proběhl další zahradnický kroužek. Na programu bylo luční kvítí a také jsme tvořili smotáním trávy srdce, která jsme na výzdobu umístili před náš domov. Ve středu 16. června se poprvé za tento rok šlo do hospůdky na to pivo a pohár. Doprovod byl přímo neuvěřitelný, přijela se za námi podívat Kristýnka a dětmi. Dopoledne nám rychle uteklo a už se těšíme na návštěvu další. V pondělí 21. se konala další canisterapie s Bessy a Rorry. Také jsme se dozvěděli, že Denny má 8 štěňátek. Od pondělí 21. do pátku 25. června probíhal na U3V bleší trh, který hned první den trhnul 2 rekordy – největší dosavadní počet návštěvníků a nejčastějším zbožím bylo oblečení. V úterý 22. června proběhlo skupinové cvičení s rehabilitační sestrou v naší zahrádce. Po cvičení jsme si povídali o dovolených, cestování a zemích. Čtvrtek 24. června byl dnem pracovním. Na zahradě jsme přesázeli spoustu květináčů a ještě se stihnul vyrobit domácí salát s podmáslím a zálivkou. Během června jsme podnikali spousty dalších individuálních aktivit. Trénovali jsme paměť, četli si, cvičili, tvořili a mazlili se s koťátky.

ČERVENEC

 • V červenci domov najel na prázdninový režim. Ve čtvrtek 8. července v odpoledních hodinách pořádal pečovatelský dům v našem parku koncert skupiny Šafářanka, kam jsme také byli zvaní. V pondělí 12. července se konala další skupinová canisterapie s Rorry a Bessy. Tento den byl také významný pro chod domova, protože oficiálně nastoupila do funkce nová paní ředitelka. Další pondělí 19. července dopoledne byla další canisterapie tentokrát s Denny a jejími osmi štěňátky. Odpoledne se konala 1. schůze ředitelky s obyvateli domova. Čtvrtek 22. července se za námi opět podíval pan Pavel Mitrenga se svým čokoládovým trhem. 26. července jsme si společně na zahrádce zacvičili. V úterý 27. července v terapeutické zahrádce proběhla interaktivní přednáška s názvem: Týden v Rimini, přednášejícím se stala naše aktivizační terapeutka Lucka Jiříčková, která nám vyprávěla o dovolené s rodinou v Itálii. 28. července jsme měsíc dovršili středeční návštěvou hospůdky. Koncem července jsme se také rozloučili s kaplany Karlem Adamcem a Jaroslavem Laštovičkou. Během srpna se začal náš domov proměňovat. Začalo se stěhovat, měnili se společenské prostory, místnosti a chodby, pořídil se nový nábytek do retro koutků, organizovaly se sklady, police a vybavení domova.

SRPEN

 • 3. srpna jsme se shromáždili na zahrádce a začali probírat letošní Dožínky. Kde je oslavíme, kdo nám zahraje a také co je třeba zařídit. Upletl se věnec, vytvořil se snop obilí a přinesly se jeřabiny. V pondělí 9. srpna proběhla další skupinová canisterapie. Úterý 10. srpna jsme si zopakovali úspěšnou interaktivní italskou přednášku Týden v Rimini pod vedením terapeutky Lucie Jiříčkové. 23. srpna nás opět navštívila canisterapeutická smečka. V úterý 24. srpna nadešel den D a to den tradičních domovních Dožínek. Přesunuli jsme se do jídelny. K tanci a poslechu nám zahrála kapela z Nového Veselí pod taktovkou pana kapelníka Vencelidese. Dobře jsme se bavili, na místě byla příjemná atmosféra a připravená dožínková výzdoba jako je věnec, snop obilí a jeřabiny. Pochutnávali jsme si na koláčích napečených z úrody a místností voněla káva s proslulým rumovým čajem. V úterý 31. srpna na U3V proběhl vzdělávací pořad o Česku, který si pro nás připravila agentura Pohodáři. Prolétli jsme křížem-krážem skoro celou republiku. Poznali jsme něco nového, vešli do nejrůznějších muzeí a podzemí, rozšířili jsme si znalosti strašidelných pověstí hradů a zámků, viděli jsme místa plná rekordů a také nejkrásnější záběry krajin, které nám dokazují, kde je náš domov.

ZÁŘÍ

 • Sobotní dopoledne 4. září domov navštívila tehdejší ministryně práce a sociálních věcí paní Jana Maláčová. Závěrem a na památku jsme darovali z naší keramické dílny paní Maláčové andělíčka pro štěstí. Rozloučila se se slovy respektu veškerým sociálním službám v Kraji Vysočina. V úterý 7. září se konala na Pomněnce oslava narozenin. Sešli jsme se u piána, kde nám Maruška Kudláčková zahrála výběr těch nejoblíbenějších písniček. Nejprve jsme „bouchli“ šampaňské na přípitek, které nám samozřejmě ani tentokrát nezapomnělo vytéct částečně na podlahu, a také jsme si dali zmrzlinu a kávu. Oslava skončila před obědem. Ve středu 8. září jsme zakončili sezónu návštěv hospůdky, jak jinak než její návštěvou. A už teď se těšíme na další výpravu. Ve čtvrtek 9. září opět odstartovala výuka na Univerzita třetího věku s lektorem RNDr. Milanem Kameníkem. První přednáška pokračovala přesně tam, kde naposledy kvůli korona - krizi skončila. Tedy kurz s názvem „Nauky o planetě Zemi IV“ a téma přednášky Svět mikrobů. V pondělí 13. září jsme dobře vypočítali počasí na další outdoorovou canisterapii se zlatými retrívry. V úterý 14. září jsme si mohli na U3V zakoupit ponožky, spodní prádlo nebo punčochy. Ve čtvrtek 16. září se na společenské místnosti 1A konalo společné cvičení. Za týden v úterý 21. září po letních prázdninách začal zahradnický kroužek, kde jsme tentokrát využili plody arónie, tedy černého jeřábu. Dozvěděli jsme se, odkud pochází, jak roste a jak jeho plody dále zpracovávat. Zkusili jsme vyrobit pečený čaj, který se na první dobrou rozhodně povedl. Chodbou domova se linula vůně skořice, která předčila i šípkovou omáčku linoucí se pro změnu z kuchyně. Ve středu 22. září jsme si na U3V udělali promítací den. Pustili jsme si dva životopisné dokumenty o hercích, kteří již bohužel nejsou mezi námi. A to paní Zdenka Procházková a Jean-Paul Belmondo. Nakonec jsme se ještě rozhodli příští měsíc pustit komedii s Belmondem v hlavní roli. Další den ve čtvrtek 23. září se dopoledne opět cvičilo a také pokračovala výuka na Univerzitě 3. věku. Tématem byly Viry, DNA a RNA. Další týden ve středu 29. září se odpoledne od půl třetí na U3V konala schůze obyvatel s vedením domova, kde se opět připomněl management domova, a představili se noví obyvatelé. Součástí sezení bylo i pravidelné setkání s vedoucí stravovacího provozu paní Terezií Hlouchovou, která si vyslechla přání a připomínky obyvatel ke stravování v domově.

ŘÍJEN

 • V pondělí 4. října jsme se na zahradnickém kroužku naučili jak vyrobit domácí kostivalovou mast a také jsme ochutnali kávu z pampeliškového kořene. Zároveň na kavárně na Pomněnce probíhala muzikoterapie se Zdeničkou Maškovou. Ve dnech 4. – 10. října 2021 APSS ČR vyhlásila již XIII. Týden sociálních služeb. V rámci tohoto týdne se poskytovatelé sociálních služeb mohli připojit k celostátnímu dni otevřených dveří. A náš domov se připojil ve středu 6. října. Den otevřených dveří probíhal mezi 10 až 16 hodinou. Během dne bylo možné nahlédnout do společenských prostor jako je Univerzita třetího věku, kavárna, kaple, dětský koutek nebo terapeutická zahrada a park. V dopoledních hodinách bylo možné nahlédnout, jak vypadá cvičení, kognitivní trénink na Pomněnce nebo pečení štrůdlu. Ve čtvrtek 7. října se konala výuka na U3V s panem Kameníkem. V pátek 8. října se konaly v domově volby. V úterý 12. října se na společenské místnosti 1A konala skupinová canisterapie. Ve středu 13. října jsme zakončili návštěvní sezónu hospůdky. Ve čtvrtek 14. října jsme na U3V promítli film Zvíře s Belmondem, na kterém jsme se shodli už v září. Nedělní dopoledne 17. října nám zpestřil lidový folklórní soubor Okřešánek. Tančilo se, zpívalo a tleskalo. Odpoledne soubor vystupoval ještě v Třebíči. Pondělí 18. října byl na společenské místnosti 2B další zahradnický kroužek. Tentokrát jsme vyráběli salát z mrkve, jablka a švestky. V úterý 19. října na Pomněnce proběhla další hodina úspěšné Muzikoterapie. Ve čtvrtek 21. října na U3V byl další přednáškový den a bohužel na nějakou chvíli i poslední. Zároveň jsme byli pozvání k pečovatelskému domu, kde odpoledne vyhrávala skupina Helán. V pondělí 25. října jsme tvořili z kaštanů krychle, kvádry a někdo dokonce žirafy. V úterý 26. října se konal poslední zahradnický kroužek, kde jsme určovali plody stromů a přiřazovali je k sobě. Také jsme vytvářeli z opadaných listů věnečky, ježky a housenky, kterým jsme kreslili obličeje na dýně. Tento den se opět obnovil zákaz návštěv. Ve středu 27. října jsme si zkusili vymalovat Mandaly.

LISTOPAD

 • Začaly adventní přípravy, všude se smýčilo, umývalo a zdobilo. V úterý 2. listopadu jsme společně zavzpomínali v rámci památky zesnulých na všechny zemřelé obyvatele domova, upletli jsme pro ně věnec, zapálili svíci a pomodlili. Další den ve středu jsme si promítli film Duhová kulička a zároveň nás navštívila děvčata z výchovného ústavu s předvánoční nadílkou perníčků a kytiček. V pondělí 8. listopadu se pořádala oslava narozenin říjnových a listopadových oslavenců, podávaly se zákusky a pila káva s šampaňských. Nechyběly ani balónky a živá hudba, o kterou se nám postarala Zdenička Mašková. V úterý 9. listopadu se konala Beseda o Remkovi, kterou interaktivně zprostředkovala pracovnice terapií Lucie Jiříčková, nechyběla samozřejmě raketa ani skafandr. Další týden v pondělí 15. listopadu jsme si prezentací připomněli spolupráci našeho domova s výchovným ústavem. V úterý 16. listopadu jsme si upekli poctivou českou oříškovou buchtu, která voněla po celém přízemí. Poslední listopadový den v úterý 30. listopadu jsme si pustili film Vrásky z lásky a také jsme slavnostně postavili vánoční strom v atriu.

PROSINEC

 • V pondělí 6. prosince k nám zavítala vzácná návštěva. Přišel nás zkontrolovat Svatý Mikuláš s andělem a přinesli dárečky všem obyvatelům. Od pondělí 6. prosince do pátku 10. prosince se na U3V konal zimní bleší trh. Ve středu 8. prosince jsme na Pomněnce pekli vinné cukroví. Vykrajovali jsme, obalovali v cukru a rovnali na tácky, ale ta nejlepší část je zkrátka vždy ochutnávání. Všechny ty vůně a chutě nás krásně připravili na Vánoce a naladili na adventní čas. Další pondělí 13. prosince se konalo 1. adventní setkání k příležitosti 3. adventní neděle. Zapálili jsme společně svíčky, vysvětlili jejich význam a vyprávěli si o nejlepším vánočním dárku, který nám Ježíšek přinesl. V úterý 14. prosince jsme pekli další druhy cukroví, a to vanilkové rohlíčky a linecké. Vykrajovali jsme prasátka a pak je lepili k sobě marmeládou. Byl to krásně trávený čas navíc toho jídle kolem a smích z vyprávěných historek, tomu dni nic nechybělo. Ve středu 15. prosince jsme odpoledne zasedli na U3V, kde se konala čtvrtroční schůze ke stravování. Dozvěděli jsme se, co bude k jídlu o vánočních svátcích. V úterý 21. prosince jsme si promítli pohádku Čertova nevěsta. Ve středu 22. jsme se sešli na společenské místnosti a začali zpívat koledy, rozdali jsme si přáníčka a dárky. Ve čtvrtek 23. prosince nás navštívila houslistka, která procházela chodbami a nastínila atmosféru Štědrého dne. Na páteční Štědrý den si Zdenička Mašková pro nás připravila s kamarádkou operní pěvkyní koncert plný koled a lidových písní.