Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Volnočasové aktivity > Společenské akce > Akce 2020

Akce 2020

 

LEDEN

  • První událost letošního roku patřila výuce univerzity třetího věku. Studenti z řad obyvatel i veřejnosti se sešli hned 2. ledna a za pomyslnou katedrou opět přednášel pan RNDr. Milan Kameník.
  • V pondělí 6. ledna zavítala do domova vzácná návštěva. Po roce domovem opět procházel Tříkrálový průvod v doprovodu Hvězdy jasné. Výprava z Východu se zastavovala na pokojích obyvatel, kde připomínala svůj příběh a také přála všechno nejlepší do nového roku.
  • Žáci čtvrtého ročníku ze ZŠ Školní za námi zavítali ve čtvrtek 6. ledna. Dopoledne nám zpříjemnili svým pásmem, které bylo plné písniček a básniček.
  • Náš domov spolupracuje dlouhá léta s Výchovným ústavem Velké Meziříčí a právě děvčata z Výchovného ústavu Velké Meziříčí v doprovodu svých vychovatelek za námi přišla v úterý 14. ledna. Děvčata nás zahrála ukázky ze známých českých pohádek.
  • Ve čtvrtek 16. ledna bylo v domově rušno. Nejdříve se odehrála další hodiny univerzity třetího věku a odpoledne čekal na nedočkavce už první zahradnický kroužek v tomto roce. Účastníci kroužku si připomněli lednové události venku a vytvořili také kalendář, který budou v průběhu roku doplňovat. Vyráběli se také dobroty z loje pro ptáčky.
  • Týden od 20. ledna v domově lítalo peří. Celý týden se totiž obyvatelé domova scházeli ve společenské místnosti na prvním patře a drali peří jako za starých časů.
  • V pondělí 27. ledna proběhlo školení pro pečovatelky domova. Tentokrát na téma individuální plánování sociální služby.
  • V úterý 28. ledna se uspořádal další zahradnický kroužek.
  • Ve středu 29. ledna jsme se přenesli do Afriky. Zavítal za námi cestovatel Bohumil Hanus, který navštívil Botswanu a Zambii.

 

ÚNOR

  • Začátek nového měsíce jsme zahájili 5. února, filmem Chvilky, který se částečně natáčel i u nás v domově
  • Vůbec první veřejná únorová akce roku 2020 byla uspořádána díky programu Ježíškova vnoučata, na který jsme se přihlásili s žádostí o nějaké zajímavé vystoupení, co dokáže pobavit. Po krátkém čase se nám ozvalo trio umělců z Olomouce a nabídlo domovu, že vystoupí. Představení se konalo ve čtvrtek 6. února v odpoledních hodinách. V celé historii domova se nenašla ani zmínka o jakékoli travestyshow, a proto byl celý dům jako na trní.
  • Kdo se zúčastnil pečení rolád 11. února, ví, že udělat nadýchané těsto není legrace. Přesvědčily nás o tom děvčata z Výchovného ústavu Velké Meziříčí. Zkušené cukrářky upekly za jedno dopoledne pět druhů rolád, kdy každý kus byl zcela jiný. Rozdílné piškotové korpusy plněné originálním krémem a ovocným kompotem si na první pohled zamiloval každý, proto jsme je uchovali na následující akci v lednici.
  • Další den 12. února se v prostorách univerzity třetího věku konala narozeninová oslava s panem Zdeňkem Rozmarinem a jeho dcerou. Po rozdání zákusků a kafíček se už všichni plně věnovali pouze zvukům linoucích se z akordeonů a kláves.
  • V místnosti nebyl člověk, který nezpíval. Lidové písně zcela ovládly atmosféru. Oslava sice skončila ještě před obědem, ale příjemná nálada panovala celým ústavem.
  • Čtvrtek 13. února, výukou na Univerzitě třetího věku, doplnil týden nabytý akcemi. Vyučování bylo opět děleno do tří skupin v 10:00, 13:00 a 15:00. Tématem přednášek bylo Rakousko, od Ostarrichi k císařství, byla opravdu velká účast a rektor zasloužil pochvalu za skvěle odvedenou práci.
  • V pondělí 17. února nás mile překvapil pan ředitel, když přijal náš návrh opět vystoupit jako kytarista před publikem. Na Pomněnce se sešlo pár obyvatel, kteří si tuto událost nemohli nechat ujít. A měli důvod, protože koncert, kde všichni zpívají společně každé slovo, má vždy nepopsatelně dokonalou atmosféru.
  • Středeční odpoledne 19. února bylo věnováno setkání vedení domova s  obyvateli, kde jako obvykle se mohly vznášet dotazy a připomínky.
  • Čtvrtek 20. února se kdokoli mohl zúčastnit neformálního rozlučkového posezení s Míšou Černou, kde so podávalo kafíčko a dia zákusky tří druhů. Pro rozptýlení jsme se mohli zaposlouchat do tónů, ve kterých jsme rozeznávali známé melodie českých lidových písní. Rozlučková párty skončila prezentací, kde se většina přítomných mohla vidět.
  • Další akcí našeho domova byl zahradnický kroužek pořádaný 25. února od 14:00 hodin ve společenské místnosti 2B. Tam jsme společně hovořili o názvech březnových neděl a jejich významech.
  • Jako každý rok i letos jsme mohli vidět v našem domově průvod masek. Dne 26. ve středu nám s masopustem  přijela pomoct děvčata z Výchovného ústavu a také dobrovolnice. Na chodbách tento den jsme mohli vidět opravdu všechno. Od japonské gejši přes policistu s vězněm po obyčejného stavebního dělníka. K muzice nám přijel zahrát pan Václav Švihálek na svoji harmoniku. Ty nejznámější lidovky byly doplněny masopustními koláčky a taky čajem barvy rumu, který se podával ve „frťanech“.
  • Poslední únorová událost bylo vyučování na Univerzitě třetího věku ve čtvrtek 27., kde se tentokrát přednášelo o Vídni a Sarajevu.

 

BŘEZEN

  • Nový měsíc jsme zahájili hned v pondělí 2. března cestopisnou přednáškou o Arménii a Gruzii. Přednášející se tentokrát stala dobrovolnice. Vyprávěla o krásné dovolené, kde společně s přáteli prožívali četná dobrodružství. Vše doložily krásné fotografie a videa z cesty. Přednáška byla obohacena o zeměpisná a věcná fakta. Na všech posluchačích bylo vidět, že je téma zaujalo.
  • Průběh dalších akcí se začal kvůli omezením komplikovat. I přes to jsme nemohli vynechat Mezinárodní den žen slavený 8. března. Letos tento den vyšel na neděli, proto náš domovní Mezinárodní den žen proběhl až 10. března. Každé ženě v domově jsme společně s přáním darovali rudý karafiát, který se před lety stal symbolem pro rovnoprávnost, spravedlnost a mír. Cílem celého programu bylo připomenout ženám jejich jedinečnost.
  • 11. března se konalo setkání domova, kde se diskutovalo o stravování, zúčastnění se mohli ptát či vznášet dotazy na vedení stravovacího provozu.
  • Do konce března domov výrazně posmutněl. Zákaz návštěv stále trval. Spojení mezi obyvateli a rodinou umožňovala pouze technika. Novinkou se stal projekt ahojbabi, který se zrodil a ujal velice rychle. Díky němu a technologii dnešních časů se dá poslat zprávu obyvateli nebo si objednat videohovor přes aplikaci Messenger a Skype. 

 

DUBEN

  • Během dubna karanténní situace stále trvala. Kvůli zrychlení nárustu nemocných v ČR se v domově ještě více zpřísnily hygienické náviky. Povinné je pravidelné mytí rukou, nošení roušek a ochranných rukavic, větrání místností a dodržování osobního bezpečného prostoru.
  • Jelikož ohroženou skupinou jsou právě senioři, začali se pravidelně testovat všichni zaměstnanci, aby se předcházelo přínosu onemocnění zvenčí. Testování zaměstnanců probíhá jednou za dva týdny. Obyvatelům je pravidelně dvakrát denně měřena teplota. Klienti, kteří se k nám vrací z nemocničního zařízení, jsou preventivně přesunuti do karanténních pokojů, aby se případné nebezpečí nešířilo. V domově za celý duben nebyl nikdo pozitivně testován na COVID-19.
  • Uprostřed měsíce také začala za domovem výstavba nové bytové jednotky. Práce, které postupně mění pole na obyvatelnou plochu, většinu obyvatel ruší. Na druhou stranu je co pozorovat z oken v přímém centru dění.

 

KVĚTEN

  • Domov je stále zdravým a bezpečným místem. Nikdo nemá příznaky ani projevy onemocnění.
  • Po dlouhé době jsme se rozhodli uspořádat jednu společenskou událost. Dne 7. května se v našem atriu konalo hudebně laděné vystoupení Horáckého divadla z Jihlavy. Jednalo se o koncert s tématikou Škola základ života. Akce probíhala tak, že se obyvatelé rozmístili ve svém patře, kde se nacházejí, kolem oken, které vedou přímo do atria. Tak se zamezilo přímému kontaktu s vystupujícími.
  • Před samotným vystoupením nám oficiálně děti v doprovodu s paní učitelkou Mgr. Radkou Peškovou a paní ředitelkou Mgr. Evou Bednářovou ze školy ZŠ Oslavická předaly dar v podobě krabice plné obrázků pro naše seniory. Mockrát Vám děkujeme. :D
  • Pondělí 18. a  úterý 26. května patřilo znovuotevření zahradnického kroužku, který se konal na terapeutické zahrádce.
  • V pondělí 25. května bylo v domově opět rušno. Po chodbách se začali pohybovat rodiny, kamarádi a blízcí většiny obyvatel. 

 

ČERVEN

  • Dne 9. 6. se konal další zahradnický kroužek. Kvůli nepřízni počasí jsme se přesunuli do vnitřních prostor, kde si obyvatelé nakrájeli rebarboru a jahody na lahodný dortík, který si s chutí snědli na místě. 
  • 11. června v rámci vzpomínání na české filmové klasiky jsme pro obyvatele po tříměsíční pouze uspořádali promítání známého muzikálu Noc na Karlštejně
  • Pátek 6. června se v domovní kapli opět začali pořádat mše svaté. Po těžké koronavirové krizi možnost svaté zpovědi využilo mnoho lidí. Naši obyvatelé byli vděční, že pořádání mší bylo pro nás prioritní akcí, která se začala obnovovat. 
  • Červnové sluníčko si letos dalo načas, ale dopřálo nám trochu ze své energie. Proto hned, jak to bylo možné, jsme se vypravili na terapeutickou zahrádku. 16. června se pořádalo menší setkání 2. patra. Při dopoledním posezení jsme čichali různé vůně bylinek, které jsme pojmenovávali.
  • Úterní odpoledne 16. června se rozezněly chodbou Pomněnky struny kytary. Pan ředitel opět dokázal, že je hoden označení muzikant. Každý zúčastněný potvrdí, že "Okolo Hradce" je zkrátka nesmrtelná lidovka. 
  • Pátek ráno 17. června dostaly naše terapeutky spontánní nápad, který se všem líbil. Šli jsme do hospody na "točený". Samozřejmě, že pracovnice měly točenou leda kofolu. Do oběda jsme se všichni vrátili. Nálada byla skvělá. 
  • Den před svatým Jánem 23. června byl velmi akční. Dopolední program tvořil zahradnický kroužek, který ještě více zpříjemnil Luděk Trojan s návštěvou psí canisterapie. Najednou byla terapeutická zahrádka plná radosti a úsměvů. Co nestihli Čenda, Jad a Matylda doplnila třezalka, chrpa, heřmánek, jitrocel a spousta dalších. Odpoledne se počasí také trávilo venku. Tentokrát přišla paní Dyntarová a vedla přednášku o myslivosti a obecně lesní pedagogice. Součástí posezení bylo poznávání kůží lesních zvířat od veverky po muflona.
  • 25. června se konalo další setkání obyvatel s vedením. Část debaty o chodu domova bylo i stravování. Mohly se vznášet dotazy, připomínky, přání a různé poznámky na zpestření života v domově.

 

ČERVENEC

  • Začátek nového měsíce začal sportovně. 2. července jsme opět rozjeli sezónu ve hře petang. Počasí nám opravdu přálo, tak jsme se rozhodli jít ven a trénovat na turnaj, který bude následovat, až načerpáme více zkušeností v házení na cíl. 
  • Dne 8. července se u nás v domově konala dlouho očekávaná zahradní slavnost. Zprvu se zdálo, že bude zamračeno a i přes příchod letního období vanul chladný vítr. Avšak kolem 10. hodiny se Slunce rozsvítilo se zazněním prvních tónů Filharmonie Gustava Mahlera. Před tímto báječným koncertem jsme si poslechli milá slova pana ředitele, který poděkoval všem sponzorům, dobrovolníkům a obecně všem, kdo byli v koronavirové krizi nápomocní. Nakonec jsme si pochutnali na skvělé diabetické zmrzlině. 
  • V našem domově posledních pár dní probíhal přechod na televizní stanici DVBT-2. Byl to zdlouhavý proces jak pro samotné techniky, tak pro naše obyvatele, kterým televize dodává denní přísun informací. Televizi také nově máme i na U3V. 
  • Úterý 14. července jsme otestovali novou televizi promítáním filmu Na samotě u lesa. 
  • Následující úterní dopoledne 21. červenci jsme si poslechli cestovatele Aleše Tučka, který nám vyprávěl o jeho cestě do Egypta
  • Pondělí 27. července byl místní květinový den. Chodby domova byly vyzdobeny květy a na stolcích květinové vázy. Celý domov nám doslovně vykvetl za noc. Na zahrádce jsme si přivoněli k nespočtu barevných darů přírody.
  • 28. července byl velmi teplý den, a proto jsme se rozhodli strávit den raději uvnitř s vychlazenou limonádou a komedií Léto s kovbojem
  • Po půl roce jsme oprášili texty nejznámějších českých lidovek. Pan Rozmarin a jeho dcera nás doprovodili hrou na akordeon ku příležitosti oslavy narozenin. Ke zpěvu jsme přidali limonádu, nealkoholické šampaňské a dia zmrzlinu politou vaječným likérem. 

 

SRPEN

  • Nový měsíc začal novým filmem. Kvůli venkovním teplotám, které byly nadprůměrné, jsme se přestěhovali na U3V, kde jsme si společně 4. srpna připomněli film Mravnost nade vše. 
  • Týden jsme ukončili 6. srpna canisterapií s Brixem (plemeno leonbergera). Byl to opravdu vydařený den. Naši obyvatelé si toto dopoledne velmi užili, protože canisterapie je u nás jedna z nejoblíbenějších akcí. 
  • Pro mnoho lidí nebývá pondělní ráno zrovna nejoblíbenější. To ale neplatí pro dopoledne 10. srpna, kdy nás navštívily bývalé kolegyně se svými dětmi. Domovem byly slyšet drobné krůčky Toničky a smích Lojzíka s Kubíkem. Největším potěšením pro všechny bylo vidět Míšu Černou, Kristýnku Pokornou a Elišku Gregorovou šťastné a spokojené.
  • Ve čtvrtek 13. srpna na U3V jsme degustovali různé druhy čokolád, pralinek a lanýžů. Drobné ochutnávky jsme mohli zakoupit za symbolické ceny od Pavla Mitrenga. Čokolády měly rozmanité příchutě, například: pomerančovou, kávovou, mátovou nebo skořicovou. Dobrý byl i karamel a obyčejná hořká čokoláda. 
  • Novým týdnem začalo i nové promítání. 17. srpna vyhrál film Nebe a dudy od Vladimíra Slavínského. Původně měla být na programu přednáška o skautingu, ale z důvodu nemoci se musela přesunout.
  • Den poté 18. srpna jsme se přesunuli k hudbě. Úterní dopoledne patřilo znělkám nejznámějších pohádek a seriálů z minulého století. Mohli jsme slyšet například melodii z pohádky Tři oříšky pro Popelku, nebo ze seriálu Chlapci a chlapi. 
  • O pátečním odpoledni 21. srpna nás mile překvapily děti z tábora v Netíně, které si pro nás připravily kulturní pásmo. Zazpívaly nám lidové písně o zahrály pohádku O smutném království. Po představení jsme společně kreslili křídou na chodník. Na závěr programu předali obyvatelům dárečky, které samy vyrobily.  

 

ZÁŘÍ

  • Na úvod měsíce září jsme si připomněli komedii To neznáte Hadimršku. Na promítání jsme se usadili v prostorách U3V hned ve čtvrtek 3. září
  • Ve Čtvrtek 10. září se domovem rozezněly ty nejznámější lidové písně. Písničky jsme si zazpívali společně s naší brigádnicí Maruškou, která nás doprovodila na klavír. Obyvatelům se "koncert" velice líbil a na konci ocenili Marušku hlasitým potleskem.
  • Slunečný den 15. září byl věnován oslavě narozenin těch, kteří slavili své narození v průběhu srpna a září. Díky krásnému počasí se oslava mohla konat venku na zahrádce a mohli jsme si dopřát i osvěžení v podobě zmrzliny.
  • Ochlazení, které přišlo hned 17. září, jsme využili k promítání povídky Náušnice z cyklu Hry lásky šálivé.
  • V průběhu měsíce září jsme obnovili konání zahradnického kroužku. Jeho hlavním tématem byl podzim a nechyběla samozřejmě ani ochutnávka plodů. V úterý 22. září bylo na programu i navlékání jeřabin na drátek, ze kterého si pak každý mohl vytvarovat různé obrazce a motivy dle vlastního vkusu. 
  • Ke konci měsíce už se na nás počasí moc neusmívalo a proto jsme namísto venkovních aktivit zvolili raději shlédnutí snímku s Vlastou Burianem Hrdinný kapitán Korkorán. 
  • V průběhu září k nám také pravidelně docházeli naši čtyřnozí přátelé na canisterapii, na kterou se naši obyvatelé vždy moc těší.
  • Na přelomu září a října se v prostorách U3V konala "retro" výstava s názvem Návrat do starých časů.

 

ŘÍJEN

  • Začátkem měsíce, až do 7. října bylo možné v prostorách U3V navštívit výstavu s názvem Návrat do starých časů.
  • Ve středu 7. října se také konal zahradnický kroužek. Jeho náplní bylo si připomenout tradice a význam zvyklostí, které se vztahují k měsíci říjnu. Vzpomínali jsme také na skryté, často zapomenuté významy podzimních dní. To vše jsme zaznamenávali formou poznámek a nalepených obrázků do kalendáře pro tento měsíc.
  • 7. říjen byl pro domov důležitým datem. Vzhledem ke znovu se zhoršující epidemiologické situaci spojené s šířením koronaviru jsou u nás od tohoto dne zakázány návštěvy našich klientů. 

 

LISTOPAD 

  • Měsíc listopad se v našem domově nesl ve znamení složité situace spojené s koronavirem. Veškeré společenské a kulturní akce byly zrušeny. Stále také byly zakázány návštěvy, jedinou výjimkou je docházení návštěv z fary. 
  • Každý pátek probíhalo pravidelné testování jak našich obyvatel, tak zaměstnanců. Ani našemu domovu se toto onemocnění nevyhnulo, proto jsme často museli měnit uspořádání a umístění lůžek tak, abychom zabránili dalšímu šíření covid-19. 
  • Na konci měsíce jsme se srdečně rozloučili s naším panem ředitelem Vítězslavem Schrekem, který odešel, aby se stal novým hejtmanem našeho kraje Vysočina. Z důvodu jeho odchodu bylo také vypsáno výběrové řízení na pozici nového ředitele. 
  • Na přelomu měsíců listopadu a prosince se výrazně proměnila atmosféra domova. Místo podzimní výzdoby v podobě rákosů, dýní a ježků se na chodbách setkáváme s vánočními hvězdami, baňkami, anděly, adventními věnci a vánočními stromečky. Pozornější si všimnou také zavěšeného jmelí pro zamilované před recepcí.
  • Dne 20. listopadu se objevil první poprašek sněhu letošní zimy.

 

PROSINEC

  • Ve středu 9. prosince jsme se naladili do rytmu klasické hudby, když jsme si na U3V poslechli předvánoční koncert Filharmonie Gustava Mahlera.
  • Pátek 11. prosince se na nás přijel podívat náš bývalý pan ředitel, nyní hejtman kraje Vysočina, Vítězslav Schrek. 
  • Dne 16. prosince nás mile překvapil Výchovný ústav z Velkého Meziříčí, jehož obyvatelé nám napekli spoustu vánočního cukroví a děvčata z něj ho dopravila přímo do našeho domova. Kromě cukroví nám předala také mnoho přáníček a dopisů z jejich životů.
  • Během celého prosince k nám do domova přicházela spousta dárečků, přáníček, obrázků, dopisů, perníčků a všelijakých ozdob. Dárečky nám věnovali dobrovolníci, mateřské a základní školy z okolí.